آموزش پذیرش و ثبت نسخ داروخانه

پذیرش و ثبت نسخ داروخانه بیمار (مشتری) در نرم افزار داروخانه تبیان به گونه ای طراحی شده که کاربر بتواند با حداقل استفاده از موشواره (Mouse) و در سریعترین زمان ممکن، تمام عملیات مورد نیاز برای ثبت فروش را انجام دهد. تغییر در نوع پذیرش، تاریخ نسخه، تاریخ اعتبار، نوع بیمه، نوع نسخه، انتخاب پزشک، جستجوی دارو/کالا از بانک های اطلاعاتی موجود در نرم افزار، وارد کردن داروی جایگزین / مشابه و … به گونه ایست که کاربر با استفاده از صفحه کلید (keyboard) و حد اقل استفاده از ماوس، می تواند کارش را انجام دهد. این طراحی سبب می شود سرعت ثبت اطلاعات در نرم افزار افزایش یافته و زمان ثبت فروش به حداقل زمان ممکن برسد.

تعریف داروی جدید، ویرایش مشخصات دارو، تعریف اقلام همراه، مشاهده و ویرایش اطلاعات بیمه ای دارو، ویرایش مشخصات عمومی دارو/کالا، تعریف، ویرایش و حذف پزشک و … تماماً به صورت کلید های میانبر در فرم فروش تعبیه شده و کاربر می تواند در مواقع نیاز در حین فروش (ثبت نسخه)، بدون بستن فرم فروش و توقف عمل فروش و مراجعه به قسمت های متفاوت نرم افزار، عملیات فوق را انجام دهد.
پس از ثبت فروش، مشخصات بیمار (مشتری) به صورت اتوماتیک در بانک اطلاعاتی مشتریان ثبت شده و یک پرونده برای بیمار تشکیل می گردد؛ شماره پرونده بیمار توسط لیبل پرینتر به صورت بارکد قابل چاپ می باشد. کاربر می تواند بارکد مورد نظر را چاپ و بروی دفترچه بیمار بچسباند تا در مراجعه های بعدی بتواند از بارکد چاپ شده، به جای دوباره وارد کردن مشخصات عمومی بیمار و بیمه، استفاده نماید.

از امکانات دیگر فرم پذیرش و ثبت نسخ داروخانه، ثبت دارو/کالا توسط بارکخوان می باشد. در این روش کاربر ابتدا مشخصات عمومی نسخه را وارد نموده و فرم فروش را در حالت فروش با بارکدخوان قرار می دهد (در این روش استفاده از بارکدخوان بی سیم توصیه می شود) سپس شروع به جمع آوری اقلام نسخه از قفسه های داروخانه و همزمان ثبت داروها با بارکدخوان می کند.(نرم افزار توانایی خواندن و استفاده از بارکد های دوبعدی را نیز دارا می باشد) استفاده از این امکان نیز سرعت ثبت اطلاعات را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

امکان ارسال دستور مصرف داروها به صورت پیام کوتاه به شماره همراه بیمار، یکی دیگر از امکانات متفاوت، متمایز و بروز نرم افزار جامع مدیریت داروخانه تبیان می باشد.

برای دسترسی به فرم فروش،  باید مراحل زیر را طی نمود :

” عملیات فروش  »»»  فروش F1    “

نکته : برای فراخوانی فرم فروش، شما می توانید از کلید F1، در صفحه کیبورد استفاده نمایید .

مراحل انجام پذیرش و ثبت نسخ داروخانه

نوع پذیرش :

     با توجه به نحوه فروش، نوع پذیرش در فرم فروش نرم افزار انتخاب می گردد که شامل سه نوع پذیرش می باشد :

 • نسخه بیمه
 • نسخه آزاد   
 • فروش دستی

     برای تعیین نوع پذیرش در فرم فروش می توان از کلیدهای جهت نمای بالا و پایین استفاده نمود و یا شماره ترتیب پذیرش را تایپ نمود.

نکته : برای تغییر نوع پذیرش هنگام ایجاد سند جدید باید مراحل زیر را طی نمود :

” امکانات  »»»  تنظیمات  »»»  تنظیمات فرم فروش  »»»  تنظیمات عمومی پانل نسخه پیچی  »»»  نحوه تغییرنوع پذیرش هنگام ایجاد سند جدید “

تاریخ :

     برای تغییر تاریخ در تمام قسمت های نرم افزار می توانیم از سه روش زیر استفاده نماییم :

 • استفاده از کلید های جهت نمای بالا و پایین برای تغییر در روز
 • استفاده از کلید های Page Up و Page Down برای تغییر در ماه
 • وارد کردن تاریخ بصورت یک عدد شش رقمی با فرمت YYMMDD

     در فرم فروش تاریخ نسخه بصورت پیش فرض، تاریخ روز و تاریخ اعتبار بصورت پیش فرض، آخرین روز سال جاری در نظر گرفته شده است.

     شایان ذکر است که در فرم فروش بصورت اتوماتیک تاریخ نسخه با تاریخ تحویل یکسان قرار داده می شود. ولی در صورتی که باید تاریخ نسخه و تاریخ تحویل هر کدام بصورت جداگانه و به تاریخ های همان روز نوشته شود، باید بروی عبارت ت.تحویل که به رنگ آبی نمایش داده می شود، دابل کلیک کرد و بعد از فعال شدن باکس ت.تحویل،  تاریخ مربوطه را اصلاح نمود.

نکته : برای تغییر تاریخ نسخه هنگام ایجاد نسخه جدید باید مراحل زیر را طی نمود :

” امکانات  »»»  تنظیمات  »»»  تنظیمات فرم فروش  »»»  تنظیمات عمومی پانل نسخه پیچی  »»»  نحوه تاریخ نسخه هنگام ایجاد نسخه جدید “

مشخصات بیمه :

لیست بیمه های طرف قرارداد :

     در این لیست نام سازمان ها و یا شرکت های مختلف بیمه تعریف شده که در صورت نیاز می توان شرکت بیمه جدید ایجاد کرد و یا مشخصات سازمان یا شرکتی را ویرایش نمود؛ برای دسترسی به فرم مذبور باید مسیر زیر را طی نمود :

” اطلاعات پایه  »»»  بیمه ها  »»»  لیست بیمه های طرف قرارداد “

تعریف و ویرایش نام بیمه های طرف قرارداد :

برای تعریف و یا ویرایش بیمه های طرف قرارداد در نرم افزار باید از طریق فرم “لیست بیمه های طرف قرارداد” این کار انجام گردد. برای دسترسی به این فرم باید مراحل زیر را طی نمود :

” اطلاعات پایه  »»»  بیمه ها  »»»  لیست سازمان های بیمه ” 

در این فرم لیست شرکت های طرف قرارداد با داروخانه قابل مشاهده می باشد، بطوری که کاربر می تواند بنا به نیاز داروخانه، شرکت بیمه ای را به لیست اضافه و یا اطلاعات شرکت بیمه ای را ویرایش و حتی حذف نماید.

تنظیماتی که از فرم لیست بیمه های طرف قرارداد قابل انجام است، به شرح زیر می باشد :

 • نگاشت (mapping) نام سازمان بیمه با سامانه HIX
 • کد بیمه داروخانه
 • کد مدرک
 • تعداد ارقام شماره سریال (که با ثبت تعداد ارقام شماره سریال، در فرم فروش در صورت وارد کردن صحیح تعداد ارقام، باکس مربوطه به رنگ سبز نمایش داده می شود)
 • مبالغ سقف تایید نسخه، می توان مبالغ سقف تایید برای پزشک عمومی، متخصص، دندانپزشک، ماما و فوق تخصص را ویرایش نمود تا در صورت رسیدن مبلغ به سقف تأیید، نرم افزار هشدار تاییدی بودن نسخه را دهد.
 • نام کاربری سایت بیمه و رمز عبور سایت بیمه، جهت نمایش اتوماتیک در فرم تایید اینترنتی از طریق نرم افزار (مخصوص بیمه تأمین اجتماعی)
 • نام بانک، نام شعبه و شماره حساب معرفی شده به سازمان بیمه
 • تلفن، رابط و داخلی سازمان مربوطه
پشتیبانی گروه مهندسین تبیان
پشتیبانی آکادمی وبسیما
الناز فرناد

سلام، الناز فرناد هستم.

کارشناس فروش و بازاریابی

به شما کمک می‌کنم که متناسب با تجربه و نیاز خود

نرم افزار داروخانه مورد نیاز رو تهیه کنید

از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

0912-905-1181