International Organization for Standardization

International Organization for Standardization

 

 

یک سازمان بین المللی است که درست همانند سایر سازمان های بین المللی وظایفی را بر عهده دارد که در سطح بین المللی و در همه کشور ها قابلیت اجرا و حمایت دارد. وظیفه سازمان ایزو (ISO) تدوین استاندارد های بین المللی با استناد به خواسته ها و شرایط قانونی همه کشور ها و به منظور یکپارچه سازی همه فرآیند ها و روال انجام کارها با هدف تسهیل در تولید و توسعه روز افزون تولیدات و خدمات در سایه حمایت از تولید کننده و مصرف کننده می باشد.

 

 

چرا باید ISO دریافت کرد؟

شرکت ها و موسساتی که اقدام به اخذ ایزو می کنند خود را به جامعه و مشتریان متعهد می دانند و در تلاش هستند تا محصول و خدمتی را ارائه نمایند که منطبق با خواسته مشتریان و خود سازمان و بخصوص متناسب با شرایط بین المللی استاندارد باشد.

 

International Organization for Standardization

 

این شرکت ها موارد زیر را به مشتریان خود تعهد و اثبات می کنند:

 
  • بررسی همه جانبه تولیدات و محصولات خود بر اساس اهداف و برنامه های مشخص و سیستماتیک
  • شفافیت در تولیدات و خدمات با تعیین شاخص های موثر و مشخص
  • جلوگیری از دوباره کاری به دلیل اینکه فرآیند های تعریف شده و راه های مشخص تعریف شده دارند
  • تعهد در کاهش هزینه های تولید
  • اعتماد و اطمینان داخلی سیستم و شروح وظایف و مسئولیت های داخلی مشخص
  • تعهد به مدیران شرکت ها و مشتریان خارجی دیگر
  • تعهد به مصرف کننده و تامین خواسته های آنها با اندازه گیری رضایت مشتریان به صورت مرتب

 

ISO 9001 (سیستم مدیریت کیفیت)

ایزو 9001 استانداردی است که الزاماتی را برای یک سیستم مدیریت کیفیت ارائه می نماید تا به کسب و کارها و سازمان ها کمک نماید تا کاراتر عمل نموده و رضایتمندی مشتریانشان را بهبود دهند.

• روشی است به منظور تعریف چگونگی برآورده نمودن نیازمندی های مشتریان و سایر ذینفعان که تحت تاثیر فعالیت سازمان هستند.
• بر اساس نظریه بهبود مداوم پایه ریزی شده است.
• اهداف مربوط به کیفیت یا دستیابی به نیازهای مشتری را مشخص نمی نماید بلکه از سازمان ها می خواهد تا خودشان این اهداف را تعریف نموده و فرایندهای خود را به منظور دستیابی به این اهداف بطور مداوم بهبود دهند.
• براساس تعدادی اصول مدیریت کیفیت پایه ریزی شده که شامل تمرکز قدرتمند بر مشتری ، انگیزش و اهمیت قائل شدن بوسیله مدیریت رده بالا، رویکرد فرایندی و بهبود مداوم هستند.
• می تواند برای تمامی شرکت ها، سازمان ها، کسب و کارها و هر نوع مجموعه دیگری، صرفنظر از اندازه، نوع فعالیت و ساختار آن مجموعه، مورد استفاده قرار گیرد، در نتیجه توانایی پوشش دادن تمامی کسب و کارها را دارا می باشد.

 

ISO 10004 (سیستم مدیریت شکایات و رضایتمندی مشتری)

ایزو 10004 یكی از عناصر اصلی موفقیت سازمانی، رضایت مشتری از سازمان و محصولات و خدمات آن است. بنابراین لازم است نظارت و سنجش رضایت مشتری انجام شود .این سند دستورالعمل هایی را برای تعریف و اجرای فرایندها به منظور نظارت و سنجش رضایت مشتری ارائه می دهد.قابل ذکر است که پیاده سازی این استاندارد نیز صرف نظر از نوع یا اندازه یک سازمان و یا محصولات و خدمات ارائه شده توسط آن برای در نظر گرفته شده است.هدف اصلی یک سازمان با هر دامنه کاری ایجاد یک برند شخصی مطمئن و افزایش فروش است که پیش نیاز هر کدام از اینها ایجاد اعتماد در مشتریان است بنابراین با کمک گرفتن از این استاندارد, اطلاعات به دست آمده از نظارت و اندازه گیری رضایت مشتری می تواند به شناسایی فرصت های بهبود استراتژی های سازمان، محصولات، خدمات و...

 

ISO 27001 (سیستم مدیریت امنیت اطلاعات)

ایزو 27001 یک چارچوب بین المللی است که به شرکت ها کمک می کند تا از اطلاعات مالی خود، مالکیت معنوی و اطلاعات حساس مشتریان محافظت کنند. با استفاده از  ISO 27001، شرکت ها می توانند خطرات را شناسایی، مدیریت یا کاهش خطر اطلاعات محرمانه را شناسایی کنند. علاوه بر این، اقدامات امنیتی لازم را در این راستا انجام می دهند. این به شما کمک می کند تا به طور مداوم بررسی و اصلاح روش های خود را اعمال کنید نه تنها برای امروز بلکه برای آینده از شهرت و اعتبار کسب و کار شما محافظت می کند. با اعتماد به نفس به مشتریان و تمام سهامداران، ارزش کسب و کار شما را افزایش می دهد.

سازمان ها را ملزم می کند تا برنامه های مدیریت ریسک و پردازش ریسک ، وظایف و مسئولیت ها ، برنامه های تداوم کسب و کار ، روش های مدیریت حوادث اضطراری را تهیه کرده و سوابق آنها را در عمل ثبت کنند.

خرید آنلاین
مشاوره رایگان