بستن جشنواره به مناسبت روز داروساز

اطلاعات دارویی


مهدی مهدی پور بهمن ۱۱, ۱۴۰۰ 5 دقیقه مطالعه
اطلاعات دارویی

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که برای دریافت اطلاعات به مشکل برخوردید. اگر یک اپلیکیشن دریافت اطلاعات دارویی خوب در اختیار نداشته باشید، این مسئله می‌تواند برایتان مشکل‌ساز شود. در همین راستا به معرفی یک اپلیکیشنی برای دریافت اطلاعات دارویی خواهیم پرداخت.

اطلاعات دارویی

اطلاعات دارویی شامل دامنه وسیعی از اطلاعات از قبیل مکانیسم اثر، تداخلات دارویی، نحوه مصرف، قیمت آزاد دارو، اطلاعات بیمه ایی، شرط تعهد شرکتهای بیمه ایی، قیمت دارو در هر یک از شرکتهای بیمه و نحوه اثر آن میباشد که دسترسی به این اطلاعات بدون داشتن منبعی موثر و در دسترس به آسانی امکان پذیر نیست. در ادامه به توضیح مختصری از هریک از اطلاعات دارویی اشاره شده خواهیم پرداخت.

مکانیزم اثر دارو

مکانیسم اثر در داروشناسی٬ اشاره به تعامل ویژه بیوشیمیایی دارد که از طریق آن٬ مواد دارویی اثر دارویی خود را ایجاد می‌نماید. مکانیسم اثر معمولاً شامل هدف‌های مولکولی مشخص است که یک دارو به آن متصل می‌شود، و می‌تواند یک آنزیم یا گیرنده سلول باشد. گیرنده دارای پیوندهای درونی ویژه‌ای مبتنی بر ساختار شیمیایی موجود در دارو٬ برای گروه‌های دارویی و بهمان دقت و پیچیدگی برای عمل و اثر ویژه آن دارو بر گیرنده وجود دارد.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی در هنگام مصرف همزمان چند نوع دارو باهمدیگر و یا حتی داروها برخی از غذاها یا نوشیدنی ها رخ می دهد. اکثر تداخلات دارویی خطرات جدی ایجاد نمی کنند، اما در برخی مواقع تداخلات دارویی می توانند خطرناک و کشنده باشند.

امروزه غذا و دارو دو رکن در درمان وپیشگیری بیماریها است . با توجه به تداخلات وتأثیرات غذا و دارو بر یکدیگر، به منظور ایجاد شرایط بهینه جهت عملکرد دارو، تأمین وضعیت نرمال تغذیه ای، جلوگیری از واکنش های ناخواسته غذا و دارو و مسمومیت های دارویی ضروری به نظر می رسد .توصیه های پزشک، دارو ساز متخصص تغذیه ودیگر اعضای کادر درمانی در خصوص امکان بروز تداخلات غذا و دارو و آگاهی بیماران در این زمینه، می تواند تأثیر قابل توجهی در روند بهبود بیماران داشته باشد. بر همین اساس بهتر است قبل از مصرف داروهای مهم از تداخل دارویی آن مطمئن شوید.

نحوه مصرف دارو

استفاده از دارو برای بهبود بیماری روش معمول بعد از مراجعه به پزشک است. با این‌حال استفاده از دارو اصول و قواعدی دارد که معمولا توسط پزشک گوشزد می‌شود یا روی جعبه‌ی دارو درج شده و خوردن است.

قیمت آزاد دارو

قیمت آزاد دارو یکی دیگر از اطلاعات دارویی است و همانطور که از نام آن پیداست، قیمت قابل ارائه یک دارو با توجه به نواسانات شدید قیمتهای دارو بدون تعهد هر یک از سازمانهای بیمه گر میباشد.

قیمت دارو در هر یک از شرکتهای بیمه

قیمت دارو با توجه به میزان تعهدی که هر یک از سازمانهای بیمه گر روی آن اعمال می کنند، متفاوت است. اطلاع از این میزان تعهد و قیمت بروز هر یک از این داروها در شرکتهای بیمه ایی مختلف، از اهمیت فراوانی برخوردار میباشد

نام ژنریک دارو

داروی ژنریک نامی است که این روزها خیلی به گوش می‌خورد. اما اکثر ما تفاوت داروی ژنریک را با داروهای تجاری نمی‌دانیم.

ساده ترین توضیح در مورد داروی ژنریک (Generic Drug) این است که داروی ژنریک یک نام عمومی دارد و ممکن است توسط هر تولیده‌کننده‌ای، تولید و عرضه شود. اما داروهایی که نام تجاری دارند (Brand Name Drugs) مختص یک تولیدکننده‌ی خاص هستند.

به عنوان مثال، وقتی از فلوکسیتین (Fluoxetine) حرف می‌زنیم، در مورد یک داروی ضد افسردگی عمومی حرف می‌زنیم. اما وقتی از پروزاک (Prozac) صحبت می‌کنیم، در مورد فلوکسیتین تولید شده توسط یک شرکت خاص (در این مورد Eli Lilly) حرف می‌زنیم.

 

عوارض جانبی

در دارو شناسی، اثر جانبی اثری است که می تواند درمانی یا عارضه‌ای باشد و نسبت به اثری که فرد انتظار دارد ثانوییه (دوم) است.

با این که غالبا از این لغت برای توصیف عوارض ناخواسته استفاده می‌شود، اثرات جانبی ممکن است مفید باشند ولی در نتیجه مصرف دارو ناخواسته ایجاد شده اند. داروها می‌توانند اثرات جانبیِ ناخواسته ایجاد کنند.

برخلاف تصور عموم، که عوارض جانبیِ دارو را فقط برای مصرف خودسرانهٔ دارو می‌دانند، باید دانست که اثرهای جانبیِ ناخواسته بر اثر مصرف همه نوع داروها ایجاد می‌شوند؛ هم داروهایی که توسط پزشک تجویز شده‌اند و هم داروهایی که بی‌نسخه تهیه می‌شوند.

برای نمونه، برخی داروها، مانند آنتی‌بیوتیک‌ها، مانند خانوادهٔ پنی‌سیلینها، می‌توانند در افراد واکنش‌های حساسیتی ایجاد کنند. راش‌های پوستی، شایع‌ترین عارضهٔ واکنش‌های حساسیتی به پنیسیلین‌ها و آنافیلاکسی مهم‌ترین یا خطرناک‌ترین عارضهٔ متعاقب مصرف پنی‌سیلین‌ها به‌شمار می‌روند

 

اپلیکشن آرسن یار

 

اپلیکشن آرسن یار یک نرم‌افزار کاربردی و رایگان است که با استفاده از آن، امکان دسترسی به اطلاعات دارویی به روشی متفاوت و آسان‌تر از همیشه در اختیار شماست. فقط کافیست اپلیکیشن رو دانلود کنید و به هنگام استفاده از نرم افزار گوشیتون به اینترنت متصل باشه!!!

 

با استفاده از این نرم افزار شما میتوانید اطلاعات دارویی اعم از کد ملی دارو، موارد مصرف، هشدارها، عوارض جانبی و تداخل دارویی مشاهده و دریافت نمایید. همچنین قیمت آزاد اقلام دارویی و غیر دارویی و همچنین اطلاعات بیمه ایی داروها به صورت لحظه ایی در بیمه های تامین اجتماعی، خدمات درمانی، نیروهای مسلح و کمیته امداد قابل مشاهده و رویت است.

 

جهت دانلود اپلیکیشن آرسن یار کلیک کنید

برچسب‌ها :