آیین نامه تاسیس داروخانه در سال 1400

آیین نامه تاسیس داروخانه در سال 1400

دانشگاه مکلف است برای دسترسی همگان به دارو و خدمات دارویی با رعایت نظام سطح بندی، مدارک متقاضیان صدور تشخیص صلاحیت حرفه ایی تاسیس و صدور مجوز اولیه (موافقت اصولی) را اخذ و در کمیسیون قانونی دانشگاه طرح نموده و در صورت واجد شرایط بودن متقاضی نسبت به صدور موارد فوق اقدام نماید. پس از طی مراحل مربوط و بر اساس ضوابط و مفاد این آیین نامه، موضوع مجددا در کمیسیون قانونی دانشگاه مطرح و پروانه تاسیس داروخانه صادر خواهد شد.

تبلیغات داروخانه

با توجه به افزایش روز افزون تعداد داروخانه ها، از جمله داروخانه های سنتی و داروخانه های بیمارستانی و داروخانه های آنلاین، رقابت در این کسب و کار روز به روز سخت تر میشود.

بد ماجرا این است که طبق آمار موجود به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۳ داروخانه در کشور موجود میباشد. البته در شهرهای بزرگ این آمار کمتر است.

اما قسمت خوب ماجرا این است که نیاز به خرید دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی همیشه وجود دارد و در حال افزایش است.

طراحی داخلی داروخانه و دیزاین داروخانه

ممکن است از خود بپرسید که چرا فروش شما کاهش پیدا کرده است و به دنبال یافتن علت آن باشید. یکی از دلایلی که ممکن است باعث افت فروش شود، چیدمان نامناسب و یا طراحی فرسوده و قدیمی داروخانه است. اما برای طراحی جدید و مدرن داروخانه نیاز به انجام چه کارهایی است؟

اگر برنامه مدونی برای توصیف چگونگی رفع نیاز مشتری وجود نداشته باشد، محصولاتی که در قفسه های داروخانه هستند احتمالاً مورد توجه واقع نخواهند شد. بیشتر محصولات بدون نسخه قربانی این موضوع می شوند.

4 توصیه مهم برای تبدیل داروخانه به مرکز مراقبت از دیابت

به گفته معاون دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت ضمن ارائه توضیحاتی از برنامه‌های این وزارتخانه برای کنترل دیابت در کشور،‌ گفت: ۱۱درصد جمعیت بالای ۲۵ سال در کشور به دیابت مبتلا هستند که در این میان سهم پایتخت نشینان از آمار ابتلا به دیابت، ۱۲/۸ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال است.

با توجه به آمار ارائه شده، داروخانه ها میتوانند خدماتی فراتر از فروش انسولین و تجهیزات آزمایشی به بیماران دیابتی ارائه دهند.

در ادامه چهار روش مختلف معرفی میشود که داروساز بتواند سطح در آمدی خود را از این طریق افزایش دهد

چهار روش برای فروش بیشتر مکمل های غذایی در داروخانه

برای بسیاری از افراد مکمل های غذایی جزیی از زندگی روزمره به حساب می آیند. شیوع و گسترش بیماری کرونا، میزان مراجعه به پزشک و بیمارستان را تا حد بسیار زیادی کاهش داده است . با این حال چگونه می توان در دوران پاندمی کرونا از مکمل ها برای افزایش فروش استفاده کرد

نسخ الکترونیک و حذف دفترچه سازمان تامین اجتماعی

فرآیندی که به اعتقاد برخی صاحبنظران دانشگاهی و همچنین مسئولان در دوران کرونا مورد توجه قرار گرفت و در جهان پساکرونا نیز می‌تواند تداوم یافته و هزینه‌های ناشی از مراجعات حضوری را صرف خدمات اجتماعی و فرهنگی به جامعه کند.

یکی از خدماتی که طی روزهای گذشته در این زمینه توسط سازمان تامین اجتماعی کشور ارائه شد، حذف دفاتر بیمه تامین اجتماعی بود که با جایگزین شدن کارت ملی اتفاق افتاد و مراجعات حضوری به شعب و کارگزاری‌های این سازمان را غیرضرور اعلام کرد.

اتوماسیون داروخانه

از سال ۱۳۶۸ کامپیوترهای شخصی در ایران، در دسترس قرار گرفته اند و استفاده از آنها در داروخانه از سال ۱۳۷۰ آغاز شده است. در سال ۱۳۸۰ و با الزام سازمانهای بیمه گر به دریافت صورتحساب ادارات بیمه بصورت دیسکتی از داروخانه، اتوماسیون داروخانه شکل جامعتری به خود گرفت.

بر آن شدیم تا در مقاله ای،تاریخچه اتوماسیون داروخانه های ایران را بررسی و تحلیل نمائیم و راهکارهائی اجرائی برای استفاده درست و مقرون به صرفه از این ابزار بسیار توانا و مفید را، در اختیار همکاران داروخانه قرار دهیم

مقایسه انواع واکسن

قبل از اینکه یک واکسن بتواند به مرحله تولید انبوه برسد مطالعات بسیاری جهت اطمینان از ایمنی و تاثیر آن بر روی انسان، انجام می شود. به عنوان مثال، از میان تمام واکسنهایی که بر روی حیوانات آزمایشگاهی مورد مطالعه قرار می گیرند، تقریباً از هر 100 واکسن، 7 مورد میتواند به مرحله آزمایشات بالینی روی انسان برسد.

از میان واکسنهایی که به آزمایشات بالینی راه می یابند، احتمال موفقیت حدود یک پنجم میباشد. وجود واکسن های مختلف در مرحله تولید، احتمال موفقیت را افزایش می دهد.

واکسن

جهان در میان بیماری همه گیر کرونا است. واکسن ها هر ساله میلیون ها انسان را نجات می دهد.

واکسن ها با آموزش و آماده سازی سیستم ایمنی بدن برای شناسایی و مقابله با ویروس ها و باکتری های مورد هدف کار می کنند.

در حال حاضر بیش از 50 نوع واکسن COVID-19 در مرحله آزمایش قرار دارد. سازمان بهداشت جهانی از طریق ACT Accelerator برای سرعت بخشیدن به واکنش همه گیر جهت مقابله با ویروس کرونا است.