مدرک تحصیلی لازم برای تاسیس داروخانه


مهدی مهدی پور مرداد ۱۴, ۱۴۰۱ 4 دقیقه مطالعه
مدرک تحصیلی لازم برای تاسیس داروخانه

مدرک تحصیلی لازم برای تاسیس داروخانه

تا قبل از آیین نامه سال ۱۴۰۰،عموم افرادی که دارای مدرک دیپلم تا دکتری تخصصی بوده و یا در رشته های داروسازی و شیمی دارویی تحصیل کرده بودند امکان دریافت مجوز تاسیس داروخانه را داشتند . اما پس از ابلاغ آیین نامه تاسیس داروخانه در سال ۱۴۰۰، اشخاصی که متقاضی دریافت مجوز داروخانه می‌باشند، باید مدرک کارشناسی تا دکترای داروسازی را داشته باشند و همچنین، هر داروساز تنها می‌تواند پروانه افتتاح یک داروخانه را کسب نماید و اگر شخصی که متقاضی تأسیس داروخانه می‌باشد، پروانه تأسیس دیگر مراکز پزشکی را داشته باشد، پروانه تأسیس و اداره داروخانه برای این شخص صادر نمی‌گردد.

سازمان علوم پزشکی برای ثبت نام و تشخص افراد واجد الشرایط ، مراحل و ضوابطی را در نظر گرفته و آن ها را در قالب جداول امتیاز بندی در اختیار متقاضیان می گذارد.

ردیف مدرک تحصیلی مورد تایید امتیاز
۱ مدرک کارشناسی داروسازی ۱۶۰۰ امتیاز
۲ مدرک کارشناسی ارشد داروسازی ۱۷۵۰ امتیاز
۳ مدرک دکترای عمومی داروسازی ۲۰۰۰ امتیاز
۴ مدرک دکترای تخصصی (PHD) با پایه داروسازی ۲۲۰۰ امتیاز

شما از لحظه اخذ مدرک داروسازی عمومی خود سالانه ۱۰ امتیاز به علت داروساز بودن دریافت میکنید.
برای جمع آوری امتیازات بیش تر میتوانید با تاسیس داروخانه در شهرهای کوچک، امتیاز سالانه دریافت کنید.
بومی بودن امتیاز جداگانه ای دارد. ملاک بومی بودن یک فرد تولد در آن شهر یا ۵ سال کار کردن در داروخانه های آن شهر و استان یا ۵ سال تحصیل در شهر یا استان مورد تقاضا است. اگر بومی محسوب شوید ۱۰۰ امتیاز دیگر (۵۰ امتیاز شهر بومی و ۵۰ امتیاز استان بومی) دریافت میکنید.
خانواده شهدا و رزمندگان امتیازات جداگانه ای دارند و حتی می توانند بدون نوبت داروخانه تاسیس کنند!

نکته ۱: شما به محض اخذ مدرک دکتری عمومی خود اگر در آن شهر که تحصیل کرده اید درخواست تاسیس داروخانه بدهید ۲۱۰۰ امتیاز دارید (۲ هزار مدرک+۱۰۰ بومی بودن).
نکته ۲: مسئله ایی به نام کارشناسی یا ارشد داروسازی در ایران نداریم. این ها مخصوصا داروسازان برگشته از اروپا است.
نکته ۳: همانطور که در نحوه امتیاز گیری گفته شد اگر کسی با پایه غیر داروسازی در یکی از تخصص های داروسازی قبول شد امتیازی برای او مدنظر نخواهد بود. عملا تاسیس داروخانه فقط برای کسانی با پایه داروساز ممکن است.

تاسیس داروخانه غیر داروساز

در آیین‌نامه‌های پیش از سال ۱۴۰۰، افراد با هر مدرک تحصیلی می‌توانستند درخواست أخذ پروانه داروخانه را داشته باشند. اما در آیین‌نامه سال ۱۴۰۰ داروخانه‌ها، صدور این پروانه منوط به داشتن مدرک داروسازی و فارغ‌التحصیلی از این رشته دانشگاهی می‌باشد و دیگر اشخاصی که مدرکی خارج از این حوزه دارند، نمی‌توانند برای دریافت مجوز تأسیس و اداره داروخانه درخواست خود را ثبت نمایند و عملاً این آیین‌نامه تاسیس داروخانه توسط غیر داروساز را ممنوع اعلام نموده است.

برچسب‌ها :