بستن جشنواره به مناسبت روز داروساز

طرح دارویار


مهدی مهدی پور مرداد ۱۰, ۱۴۰۱ 8 دقیقه مطالعه
طرح دارویار

طرح دارویار

در طرح دارویار، یارانه داروها به انتهای زنجیره منتقل می‌شود و از طریق بیمه‌ها به مصرف‌کننده نهایی تخصیص می‌یابد.
مزیت‌های اجرای این طرح شامل توزیع یارانه دارو متناسب با نیاز بیماران، بهره‌مندی همه دهک‌ها از یارانه، تغییر نکردن پرداخت از جیب بیماران، اجرای بیمه همگانی برای آحاد مردم، برقراری پوشش بیمه‌ای برای داروهایی که پیش از این تحت شمول حمایت‌های بیمه‌ای نبوده‌اند، اصلاح الگوی مصرف دارو و کاهش تقاضای القایی، کنترل قاچاق معکوس و رشد صادرات رسمی دارو، حمایت ویژه از داروهای مصرفی بیماران خاص و صعب‌العلاج، می‌شود.

نکته اصلی در طرح دارویار این است که یارانه دارو از طریق بیمه مستقیماً به مصرف کننده اختصاص می‌یابد. در این طرح تغییر قیمت‌هایی برای داروهای تولید داخل اتفاق افتاده است، اما برای داروهای وارداتی، داروهایی که تحت لیسانس در کشور تولید می‌شوند، برای مکمل‌ها، فرآورده‌های گیاهی که در داروخانه عرضه می‌شوند، فرآورده‌هایی که بدون نسخه و توسط داروخانه عرضه می‌شود تغییر قیمتی اتفاقا نیفتاده است.

هزار و ۴۵ قلم داروی تولید داخل مشمول تغییر قیمت شده که تمام و کمال توسط بیمه پوشش داده می‌شود. مردم مادامی که از مسیر نسخه دارو را تهیه کنند احساس افزایش قیمت دارو نخواهند کرد، اما اگر بخواهند دارو را آزاد تهیه کنند مشمول تغییر قیمت خواهد بود. این در حالی است که با توجه به افزایش پوشش بیمه‌ای، برخی داروها حتی مشمول کاهش قیمت شده‌اند.

نرم افزار داروخانه آرسن

شرکت مهندسی تبیان، تولیدکننده نرم افزار داروخانه آرسن، در اقدامی جدید، سیستم خود را با طرح دارویار همگام ساخت. نرم افزار مدیریت داروخانه آرسن، تنها نرم افزاری است که داروخانه ها می توانند قیمت داروهای خود را بر اساس قیمت های سامانه تیتک اصلاح کنند. در این خصوص داروخانه ها فقط باید در فرم مخصوص تیتک، قیمت های آزاد را بررسی و تایید کنند تا در بانک اطلاعاتی آن ها همه قیمت ها به روز شود.

گفتنی است که در طرح دارویار، مرجع قیمت داروها، سامانه تیتک وزارت بهداشت است و همه داروخانه ها باید قیمت داروهای خود را بر اساس آن به روز رسانی کنند. در واقع آنچه که شاهد هستیم آن است که در حال حاضر نرم افزار آرسن با طرح دارویار تطابق دارد و داروخانه ها می‌توانند تمام اموری که در طرح دارویار مورد توجه است را به صورت مستقیم از داخل نرم افزار اعمال کنند. به این صورت علاوه بر سهولت و راحتی کار، صرفه جویی زمانی و نیروی انسانی نیز صورت می گیرد و کمک قابل توجهی به تسهیل امور مدیریت داروخانه انجام می شود.

بیمه سلامت

بیمه سلامت، طرح دارویار را در وب سرویس خود اجرایی کرده است و تغییرات وب سرویس این سازمان، در نرم افزار مدیریت داروخانه آرسن پیاده سازی شده است. این قابلیت سبب می شود که داروخانه های تحت پوشش نرم افزار آرسن، نیاز به ثبت مجدد در سامانه تایید مربوطه نداشته باشند.

تبیان در رسانه ها

داروخانه ها به عنوان حلقه پایانی زنجیره دارویی کشور، نقش بسزایی در تامین سلامت جامعه دارند و به همین جهت تسهیل امور مدیریت داروخانه ها می تواند نقش تعیین کننده ای در کاهش بار مالی مدیریت داروخانه ها و همچنین ساده سازی فرآیندهای مختلف داشته باشد. بر این اساس گروه مهندسی تبیان تلاش خود را بر این حوزه متمرکز کرده است و گام اخیر تبیان در اجرای طرح دارویار به عنوان اولین شرکت طراح و توسعه دهنده نرم افزار داروخانه در همگام سازی با این طرح باعث انعکاس این خبر در رسانه ها و خبرگزاری ها گردیده است.

لیست خبرگزاری هایی که به انعکاس موفقیت های تبیان پرداخته اند.

برچسب‌ها :