مشاوره تاسیس داروخانه


مهدی مهدی پور مرداد ۷, ۱۴۰۱ 17 دقیقه مطالعه
مشاوره تاسیس داروخانه

معمولا اکثر فارغ التحصیلانی که رشته تحصیلیشان داروسازی و یا رشته های مرتبط به آن بوده ، می توانند اقدام به تاسیس داروخانه و یا اداره یک داروخانه اقدام نمایند. همچنین سایر دانشجویانی که در رشته های شیمی و یا شیمی دارویی مدرک تحصیلی خود را دریافت نموده اند علاقه مند به دانستن شرایط تاسیس داروخانه هستند تا نسبت به دایر کردن آن اقدام نمایند. اما باید بدانیم که  قبل از تأسیس داروخانه اطلاعات بسیاری مورد نیاز است. افراد متقاضی نیازمند مشاوره در زمینه تأسیس داروخانه می‌باشند. در این راستا سعی خواهیم کرد در این مقاله به سوالات جامعی که قبل از انجام هر کاری، مطرح میباشند، پاسخ دهیم.

 صلاحیت حرفه ایی متقاضی تاسیس داروخانه

 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 • متدین به یکی از ادیان رسمی مندرج در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • داشتن دانشنامه داروسازی از یکی از دانشکده های معتبر داخلی یا خارجی با تایید وزارت در مقطع کارشناسی یا بالاتر
 • پذیرفته شدن در دوره آموزشی قوانین و مقررات دارویی بر اساس ضوابط
 • تعهد کتبی محضری مبنی بر رعایت کلیه قوانین، مقررات و التزام عملی به آنها
 • اقامت در ناحیه جغرافیایی محل تاسیس داروخانه بر اساس ضوابط
 • ارائه کارت پایان خدمت وظیفه عمومی از خدمت برای آقایان و یا گواهی اشتغال کادر نیروهای مسلح
 • تکمیل دقیق فرم تقاضای تاسیس داروخانه در سامانه مربوطه
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری موثر
 • گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان
 • بارگذاری تصویر مدارک مربوط و اوراق هویتی(شامل شناسنامه، کارت ملی، مدرک تحصیلی معتبر و سایر موارد) در سامانه مربوطه

مدارک فوق توسط دانشگاه مربوطه اخذ و پس از بررسی در کمیسیون قانونی دانشگاه علوم پزشکی، در صورت احراز شرایط، اقدام به صدور تشخیص صلاحیت حرفه ایی متقاضی تاسیس داروخانه و نیز مجوز (موافقت اصولی) می نماید.

مدرک تحصیلی لازم برای تاسیس داروخانه

 • مدرک کارشناسی داروسازی
 • مدرک کارشناسی ارشد داروسازی
 • مدرک دکترای عمومی داروسازی
 • مدرک دکترای تخصصی (PHD) با پایه داروسازی

امتیاز تاسیس داروخانه

نحوه کسب امتیاز توسط متقاضیان برای صدور مجوز اولیه (موافقت اصولی) به شرح ذیل می باشد

۱) امتیاز مدرک تحصیلی

ردیف مدرک تحصیلی مورد تایید امتیاز
۱ مدرک کارشناسی داروسازی ۱۶۰۰ امتیاز
۲ مدرک کارشناسی ارشد داروسازی ۱۷۵۰ امتیاز
۳ مدرک دکترای عمومی داروسازی ۲۰۰۰ امتیاز
۴ مدرک دکترای تخصصی (PHD) با پایه داروسازی ۲۲۰۰ امتیاز

 

۲) امتیاز سابقه اشتغال

کسب امتیاز سابقه اشتغال فقط برای حرف مرتبط با داروسازی، پس از فراغت از تحصیل متقاضی و به شرط اشتغال در داخل کشور و با رعایت”جدول ضریب محرومیت محل خدمت مشمولان قانون مربوط به خدمت پزشکان و پیراپزشکان” و بر اساس امتیاز مربوطه در زمان اشتغال، با ارائه یکی از مدارک ذیل مسیر است.

 • گواهی اشتغال به مسئولیت فنی داروخانه با تایید دانشگاه: مدت زمان اشتغال مسئول فنی معرفی شده به صورت موقت به جای مسئول فنی اصلی داروخانه از مدت سابقه مسئول فنی کسر و برای فرد معرفی شده لحاظ خواهد شد.
 • گواهی اشتغال به حرف مرتبط به همراه حکم کارگزینی استخدام یا تاییدیه بیمه تامین اجتماعی یا سایر مدارک مثبته به تایید دانشگاه.
 • گواهی طرح خدمت الزام و پیام آوران بهشت و طرح تامین نیروی انسانی داروسازان از محل خدمت به تایید دانشگاه یا گواهی تایید طرح.
 • ارائه گواهی از اداره نظام وظیفه عمومی یا کارت پایان خدمت در مورد داروسازانی که پس از فارغ التحصیلی دوره خدمت وظیفه را طی کرده اند.

تبصره ۱- سوابق اشتغال متقاضی در حین تحصیل محاسبه نمی گردد ولی سوابق اشتغال بین زمان فارغ التحصیلی از مقطع قبلی تا شروع تحصیل در مقطع بعدی قابل محاسبه خواهد بود.

تبصره ۲- در صورت اشتغال همزمان متقاضی در چند محل تنها یکی از آنها که فرد امتیاز بیشتری از آن کسب نماید.

۳) امتیاز بومی بودن

به ازای بومی بودن متقاضی در استان ۵۰ امتیاز و در شهرستان مورد تقاضا ۱۰۰ امتیاز محاسبه می گردد (حداکثر امتیاز محاسبه شده برای بومی بودن در استان و شهرستان ۱۵۰ امتیاز می باشد). ملاک بومی بودن متقاضی، تولد در محل یا پنج سال سابقه کار پیوسته در حرفه مرتبط بعد از فارغ التحصیلی در رشته داروسازی و یا حداقل ۵ سال پیوسته در یکی از مقاطع تحصیلی در استان مورد تقاضا می باشد و در مورد شهرهای جدیدی که بر اساس تقسیمات کشوری ایجاد می شوند ملاک بومی بودن، همان شرایط شهری که قبلا جزء یا تابع آن بوده اند، خواهد بود.

۴) امتیازات ویژه ایثارگران

اعطای کلیه امتیازات و مجوزهای مصرح در این بند منوط به داروساز بودن متقاضی اخذ مجوز اولیه (مجوز موافقت اصولی) است و تنها برای یک بار تاسیس یا انتقال داروخانه در کل کشور قابل استفاده خواهد بود.

 • برای رزمندگان با تایید مراجع ذیصلاح به ازای هر روز در جبهه ۰.۳۳ امتیاز محاسبه میگردد. امتیاز مربوط به حضور داوطلبانه در جبهه های دفاع مقدس، به جز داوطلبانی که در گروه تفحص شهدا در مناطق عملیاتی عضویت دارند از تاریخ ۱۳۵۹/۰۶/۳۱ لغایت ۱۳۶۷/۰۶/۳۱ قابل محاسبه است.
 • برای جانباز زیر ۵۰ درصد یا آزاده معادل آن و فرزند یا همسر جانباز زیر ۷۰ درصد و یا آزاده معادل آن (با تایید صلاحیت جانبازی یا معادل سازی زمان اسارت با درصد جانبازی از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران) تا ۲۵ درصد جانبازی معادل ۵۰ امتیاز و به ازای افزایش هر ۵ در صد جانبازی ۳۰ امتیاز در نظر گرفته شده است.
 • به جانباز ۵۰ درصد و بالاتر از آن، فرزند یا همسر جانباز ۷۰ درصد و بالاتر یا معادل آزاده آن (با تایید درصد جانبازی یا معادل سازی مدت زمان اسارت درصد جانبازی از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران) و همسر، پدر،مادر یا فرزند شهید، به شرط بومی بودن در استان و شهرستان مورد تقاضا و کسب حداقل ۲۰۰۰ امتیاز، برای یکبار در سطح کشور مجوز اولیه (موافقت اصولی) داروخانه اعطا خواهد شد. این مجوز شامل افرادی که تاکنون به هر طریق مجوز تاسیس داروخانه دریافت نموده اند نمی گردد.

۵) امتیازات ویژه اعضای هیات علمی

در مناطق کم برخوردار که با مشکل جذب اعضای هیات علمی برای دانشکده داروسازی مواجه هستند، در صورت معرفی متقاضی از سوی دانشکده پس از سه سال خدمت تمام وقت به عنوان عضو هیات علمی دانشکده داروسازی همان دانشگاه و تایید معاونت غذا و دارو، کمیسیون قانونی دانشگاه می تواند ۱۰ درصد به امتیازات کسب شده متقاضی ( به جز امتیاز مدرک تحصیلی) جهت دریافت مجوز اولیه (موافقت اصولی) برای تاسیس داروخانه در همان استان بیفزاید. در صورت استفاده از امتیاز این بند داروخانه تا ۵ سال قابل انتقال به شخص دیگر نخواهد بود و در صورت اتمام همکاری موسس با دانشکده داروسازی در طول مدت این ۵ سال، مجوز داروخانه ابطال خواهد شد.

 

شرایط صدور مجوز بهره برداری (پروانه تاسیس)

ردیف شهر حداقل امتیاز لازم
۱ تهران ۱۸۰۰
۲ شهرهای با جمعیت بیش از ۱ میلیون نفر ۱۷۵۰
۳ شهرهای با جمعیت بین ۵۰۰ هزار تا ۱ میلیون نفر ۱۷۰۰
۴ شهرهای با جمعیت بین ۳۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار نفر ۱۶۰۰
۵ شهرهای با جمعیت بین ۱۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار نفر ۱۵۰۰
۶ شهرهای با جمعیت بین ۵۰ هزار تا ۱۰۰ هزار نفر ۱۴۵۰
۷ مناطق با جمعیت کمتر از ۵۰ هزار نفر ۱۴۰۰

 

برچسب‌ها :