طراحی داخلی داروخانه و دیزاین داروخانه


مهدی مهدی پور اسفند ۱۰, ۱۳۹۹ دقیقه مطالعه
طراحی داخلی داروخانه و دیزاین داروخانه

شاید در حال تاسیس داروخانه جدید برای خود هستید و یا ممکن است تصمیم به طراحی مجدد قفسه بندی داروخانه خود گرفته باشید و یا به دنبال طراحی داخلی داروخانه و یا دیزاین داروخانه میباشید.

با ما همراه باشید تا در زمینه طراحی داخلی داروخانه، چگونگی تاثیر دکور داروخانه بر افزایش فروش در داروخانه، اطمینان از رعایت شرایط حریم خصوصی بیماران به شما ایده هایی را ارائه دهیم.

طراحی قفسه بندی مدرن داروخانه

ممکن است از خود بپرسید که چرا فروش شما کاهش پیدا کرده است و به دنبال یافتن علت آن باشید. یکی از دلایلی که ممکن است باعث افت فروش شود، دیزاین نامناسب و یا طراحی فرسوده و قدیمی داروخانه است. اما برای دکور داروخانه نیاز به انجام چه کارهایی است؟


اگر برنامه مدونی برای توصیف چگونگی رفع نیاز مشتری وجود نداشته باشد، محصولاتی که در قفسه های داروخانه هستند احتمالاً مورد توجه واقع نخواهند شد. بیشتر محصولات بدون نسخه قربانی این موضوع می شوند.

داروخانه شما باید به اندازه کافی تعاملی باشد تا توجه لازم را به همه محصولات جلب نماید.نحوه چیدمان و قفسه بندی شما در مرکز این چالش قرار دارد، هنگام تصمیم گیری در مورد طراحی قفسه های یک داروخانه مدرن موارد زیر را در نظر بگیرید :

 • آیا محصولات شما در دسته بندی های جداگانه، قفسه بندی شده اند؟
 • آیا فضای کافی بین برندهای مختلف وجود دارد؟
 • سیستم قفسه بندی چگونه کنتراست لازم را ایجاد می کند تا بسته بندی دارو از این رو مورد توجه قرار گیرد.
 • اگر اطلاعات بیشتری در مورد یک دسته محصول خاص نیاز باشد، آیا خلاصه ای برای دسته محصولات موجود وجود دارد؟ آیا استفاده شما از فضای قفسه و اطراف آن اجازه چنین کاری را می دهد؟

محل قرار گیری قفسه ها یکی دیگر از نکات مهم است به گونه ایی که تمام محصولات برای بیمار قابل جستجو و مشاهده باشد.


فروش دارویی جزئی ترین فرآیندی است که پیرامون سلامتی و بهره وری انجام میگیرد و بر اساس آن مشتری های شما شکل میگیرند، بدون ایجاد اطمینان در مشتریان، مطمئناً آنها را از دست خواهید داد. به منظور جلوگیری از این مسئله، به نکات زیر توجه نمایید.

احساسی که هر مشتری هنگام ورود به داروخانه باید پیدا کند:

 • اعتماد به نفس، اینکه شما یک راه حل برای نیازهای آنان دارید
 • با شناخت دقیق و کامل محصولات خود، به مشتریان خود این اطمینان را بدهید که اشراف کامل بر محیط کار و محصولات خود دارید
 • هنگام پیشنهاد محصول، این اطمینان را به مشتریان خود بدهید که تمام برندهای رقیب را موجود دارید تا مشتری حس کند شما تعمدا به جانبداری از یک برند خاص نمیپردازید.
  • مشتری باید احساس کند بیش از آنکه به منافع تجاری خود میپردازید، بر نیازهای مشتری تمرکز دارید

لوازم داروخانه باید عملکردی و جذاب داشته باشد

به عنوان یک داروساز، اولین اولویت شما خدمت به مشتریان خود در حد توان شماست. برای این منظور، ممکن است فکر کنید که لوازم داروخانه شما باید کاربردی باشند. البته این دیدگاه کاملا درست است. اما لوازم داروخانه باید جذاب و زیبا نیز باشد. روی هر دو تمرکز کنید.

طراحی دکوراسیون داروخانه باید جذاب باشد

داخل داروخانه شما چه شکلی است؟ آیا فرسوده، کسل کننده و حتی قدیمی است؟

راحتی مشتریانتان چطور؟ آیا محصولات به وضوح قابل مشاهده هستند تا خریداران بتوانند بدون دردسر نیازهای خود را پیدا کنند؟ آیا دیزاین داروخانه شما جذاب است تا مشتریان هنگام خرید از خرید خود لذت ببرند؟

 طراحی داروخانه شما همچنین باید مشتریان را به خود جلب کرده و تحت تأثیر قرار دهد و آنها را وادار به بازگشت کند. چطور؟

رنگهای روشن یا ملایم را روی دیوارها، مبلمان و کف انتخاب کنید، روی طراحی سقف داروخانه و کفپوش چوبی سرمایه گذاری کنید و وسایل داروخانه خود را به روز کنید تا مدرن، از نظر زیبایی و جذاب باشد.

نور خود را نیز تغییر دهید. به جای استفاده از چراغ های فلورسنت در سقف، که می تواند تابش مستقیم ایجاد کند، نور غیر مستقیم روشن اما ملایم را انتخاب کنید.

چیدمان داروخانه بر راحتی مشتری متمرکز باشد

خدمات عالی به مشتری مهمترین اولویت برای هر داروخانه ای است و این شامل تمرکز اصلی بر راحتی مشتری است. طراحی داروخانه شما می تواند کمک زیادی به شما در رسیدن به آن کند.

کالاها را بالاتر از سطح چشم قرار ندهید

چینش کالاهای شما می توانند به طرز باور نکردنی خلاقانه باشند. اما اگر کالاهایی را برای فروش بالاتر از سطح چشم قرار دهید، بسیاری از مشتریان شما کالاهای موجود در آنجا را نخواهند دید.

صندلی ها را در مکان های مناسب داروخانه قرار دهید

ممکن است بسیاری از مشتریان در راه رفتن مشکل داشته باشند و مجبور به نشستن و استراحت باشند. برای کسانی که می خواهند کمی استراحت کنند، صندلی راحتی تجربه خرید آنها را بسیار راحت تر و لذت بخش تر می کند.

تابلوهای راهنما

طراحی داروخانه باید شامل تابلوهایی باشد که کاملاً واضح و خوانا باشد. این باعث می شود شما حرفه ای به نظر برسید، تابلوی راهنمایی باید به مشتریان کمک کند تا آنها بدون هیچ زحمتی اقلام مورد نیاز خود را پیدا کنند.

عبور و مرور مشتریان

بهترین طراحی داروخانه های کوچک به گونه ای است که مشتریان را در گشت و گذار در داروخانه ترغیب کند. مسیرهای عبور و مرور را به اندازه کافی در نظر بگیرید تا افراد به راحتی از کنار یکدیگر عبور کنند. این کار به آنها فرصتی می دهد تا کالاهایی را که حتی فکرش را هم نکرده اند می بینند (و می توانند خریداری کنند).

گاهی ممکن است پرسنل داروخانه به دلیل پراکندگی داروها و محصولات پر مصرف دائما در حال رفت و آمد باشند.این مسئله علاوه بر اتلاف وقت باعث خستگی آنان شده و کاهش کارایی آنان را به دنبال دارد.

بر اساس مطالعات متعددی که اخیرا انجام شده، تقریباً نیمی از اشتباهات دارویی هنگام تحویل نسخ، نتیجه حواس پرتی است. این مشکل را می توان از طریق طراحی مناسب داروخانه، کاهش داد .

یکی از ضوابط طراحی داروخانه این است که دسترسی به داروها و محصولات به آسانی صورت گیرد.

نکات مهم در طراحی داروخانه

 • طراحی بروز از نکات تاثیر گذاری است که باعث می شود مشتری تحت تاثیر قرار گیرد. دکوراسیون های قدیمی را کنار بگذارید.
 • نور کافی در داخل داروخانه از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد.
 • ارتفاع قفسه ها به اندازی باشد که مشتری همه محصولات را به راحتی مشاهده کند.
 • مشتری را جهت یافتن محصول مورد نظر خود راهنمایی کنید. برای این کار می توان با قرار دادن راهنمای قفسه ها، مکان محصولات مختلف را به آنان نشان داد.
 • محصولاتی که ضروری هستند و مصرف بالایی دارند از طریق کاتالوگها و تبلیغات در داخل داروخانه، در معرض دید مشتریان قرار دهید. این کار باعث می شود اقلامی که به طور بالقوه نیاز دارند، مشاهده کنند.

بایدهای طراحی داروخانه

 • قرارگیری محل کار داروساز مقابل درب ورودی که شامل سیستم نرم افزاری داروخانه و تلفن بر روی میز داروساز
 • لوازم و تجهیزات مورد نیاز به سادگی در دسترس باشد
 • از ارگونومی مناسب محل کار، غافل نشوید.
 • فضای داروخانه به نحوی طراحی شود تا توجه مشتری جلب شود
 • طراحی پیشخوان داروخانه و استفاده از صندلی های راحت جهت بیمارانی که به انتظار دریافت نسخ خود میباشند.

طراحی چگونه بر فروش داروخانه تاثیر می گذارد

وسایل و تجهیزات به کاربرده شده می توانند جذابیت بیشتری به داروخانه بخشیده و با ایجاد یک محیط راحت برای مشتریان، آنان را ترغیب به گذراندن وقت بیشتری در داروخانه کرده و مشتریان به راحتی اقلام مورد نظر خود را پیدا کنند.

به همین دلیل داشتن تجهیزاتی که از نظر بصری زیبا باشند از اهمیت فراوانی برخوردار میباشد. به عنوان مثال قفسه های موجود باید کالای موجود در داروخانه را به مشتری نشان دهد و صرفا به عنوان نگهدارنده کالا مورد استفاده قرار نگیرد.

قفسه های داروخانه بی کیفیت

وقتی تصمیم به طراحی مجدد داروخانه و یا تاسیس داروخانه ایی میپردازید، برای فازهای مختلف کار بودجه ایی در نظر بگیرید و در اجرای مراحل کار بر اساس بودجه بندی حرکت کنید.

به عنوان مثال فرض کنید شروع به کار کرده و بدون بودجه بندی اکنون به مرحله قفسه بندی داروخانه رسیده اید، در حالیکه بودجه چندانی باقی نمانده است، نتیجه کار مشخص است!!

برچسب‌ها :