بستن جشنواره به مناسبت روز داروساز

تبلیغات داروخانه


مهدی مهدی پور اسفند ۱۲, ۱۳۹۹ دقیقه مطالعه
تبلیغات داروخانه

با توجه به افزایش روز افزون تعداد داروخانه ها، از جمله داروخانه های سنتی و داروخانه های بیمارستانی و داروخانه های آنلاین، رقابت در این کسب و کار روز به روز سخت تر میشود.

بد ماجرا این است که طبق آمار موجود به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۳ داروخانه در کشور موجود میباشد. البته در شهرهای بزرگ این آمار کمتر است.

اما قسمت خوب ماجرا این است که نیاز به خرید دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی همیشه وجود دارد و در حال افزایش است.

افزایش درآمد و دستیابی به مشتریان جدید مسئله ایی مهم و در عین حال سخت است. این تا حدی به این دلیل میباشد که سلیقه افراد بطور مداوم در حال تغییر است حتی اگر نیازهای آنان ثابت بماند.

هر چه افراد با شگردهای تبلیغاتی شما بیشتر آشنا شوند، مقاومت بیشتری از خود برای خرید نشان میدهند. همیشه و در طول زمان پرداختن به ایده های جدید برای یافتن مشتریان جدید و افزایش فروش امری مهم و ضروری بوده است.

قبل از انجام هر گونه تبلیغات استراتژی خود را تعیین کنید.

استراتژی فروش

همانطور که میدانید برای همه بیماران نمی توان نسخه ثابتی تجویز کرد. این مسئله در معرفی راهکارهای افزایش فروش داروخانه نیز صادق است.

واقعا هیچ نسخه ثابتی وجود ندارد و در کشورهای مختلف و شهرهای مختلف و حتی نقاط مختلف شهر این استراتژی ممکن است مختلف باشد.

ریشه این مسئله به میانگین سنی، سطح سواد جامعه هدف و مکان داروخانه و به طور کلی مسایل فرهنگی جامعه بستگی دارد.

اولین و مهمترین کاری که باید انجام شود این است که جامعه هدف خود را بشناسید. داروخانه شما در کجا قرار دارد؟


به طور مثال بیایید با هم فکر کنیم در حال تاسیس داروخانه در نزدیکی بیمارستان یا یک کلینیک هستیم!! این مرکز بهداشتی چه نوع خدماتی را ارائه می دهد؟

طبیعتا شما بهتر از من میدانید نیازهای دارویی مراجعین به یک مرکز مراقبت از دیابت با یک مرکز ارائه دهنده خدمات ارتوپدی متفاوت است.


میانگین سنی مراجعه کنندگان به این مرکز چقدر است؟

جنسیت بیماران و مسایلی از این قبیل سوالات و پیدا کردن جواب برای آنها، باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

نکته حائز اهمیت دیگری که در تعیین استراتژی فروش و قبل از انجام هرگونه تبلیغات برای داروخانه باید انجام شود این است که اساسا شما می خواهید چه نوع خدماتی را در چه سطحی به مشتریان خود ارائه دهید.

آیا شما به فکر راه اندازی داروخانه ایی کوچک هستید؟ که صرفا به ارائه داروهای تجویزی می پردازد یا به فکر راه اندازی داروخانه ایی بزرگتر که علاوه بر فروش داروهای نسخه ایی بر فروش لوازم آرایشی و بهداشتی نیز تمرکز خواهد داشت؟

 

تبلیغات داروخانه

 

تبلیغات برای مخاطبان هدف

قراردادن تبلیغات و ارائه پیشنهادات خاص و هدفمند و جداگانه در خانه های سالمندان،مطب پزشکان وسازمانهای مرتبط با خدمات بهداشتی.

به عنوان مثال،تبلیغات در مورد یک پیشنهاد مشاوره خاص در مورد حساسیت های دارویی

 

فروش و تبلیغات

ارائه اطلاعات بهداشتی رایگان(بدون اینکه محصول خاصی را پیشنهاد کنید اطلاعات پزشکی رایگان ارائه دهید) یا تخفیف در مورد کالاهایی چون پماد ضد درد، ضد آفتاب، ویتامین ها

یا استفاده از ایده هایی چون ارائه مراقبتهای بهداشتی، کنترل فشار خون،کلسترول و آزمایشات بهداشتی رایگان میتواند اثر مثبتی در ذهن مشتری ایجاد کند.

 

نمایشگرهای دیجیتالی

قرار دادن یک نمایشگر دیجیتالی در داخل داروخانه علاوه بر اینکه از نظر بصری کمک شایانی به زیبایی و نوع طراحی داروخانه شما میکند، محصولات مربوط به موضوع تبلیغ را به نمایش گذاشته و همچنین با نمایش اطلاعات بهداشتی مشتریان را به ترغیب جهت خرید محصول مورد نظر شما میکند.

 

روابط عمومی

هنگامی که مشتری به پیشخوان داروخانه نزدیک شده و شروع به مطرح کردن خواسته خود می نماید، به او خوش آمد گفته و با گشاده رویی به سوالات وی پاسخ دهید.

شاید بپرسید چه ربطی به تبلیغات دارد؟ باید بگویم قوی ترین نوع تبلیغات همین است. رضایت مشتری. بیمار از تجربه خود به دیگران خواهد گفت و این نوع برخورد شما با وی است که تعیین میکند او در مورد شما به دیگران چه خواهد گفت.

به مراجعین خود پیشنهاد تخفیف در خریدهای بعدیشان در صورتی که داروخانه شما را به دیگران توصیه کنند، بدهید.

این نوع بازاریابی که به بازاریابی ویروسی معروف است تاثیر شایانی به کمک به فروش بیشتر دارد و از موثرترین نوع تبلیغاتی محسوب میشود.

 

حضور در دنیای دیجیتال و آنلاین

با توجه به افزایش روز افزون استفاده از دنیای دیجیتال، مردم دوست دارند اطلاعات پزشکی و بهداشتی را از این طریق دریافت کنند.

پیشنهاد میشود در این فضا حضور داشته باشید، نه فقط به منظور تبلیغ کالاهای مورد هدف خود، در عوض با ارائه اطلاعات بهداشتی و پزشکی رایگان!!

این امر باعث می شود مشتریان به این نتیجه برسند که شما بیش از منافع خود به فکر سلامت آنان هستید و باعث میشود نام شما در ذهن آنان ثبت شود.

حتما از Google map جهت ثبت موقعیت مکانی داروخانه خود استفاده کنید. عکسهای داروخانه و پرسنل خود را به اشتراک بگذارید و از کسانی که با گذاشتن نظر از تجربه مثبت خود میگویند تشکر کرده و در مقابل کسانی که نظر منفی ثبت میکنند با گشاده رویی تشکر کرده و سعی در رفع ابهام بوجود آمده کنید.

فراموش نکنید دیگران نوع مکالمه و استدلال شما و مشتریانتان را میبینند و قضاوت میکنند.

در شبکه های اجتماعی مورد استفاده عموم مردم حضور داشته باشید(در کشور ما اغلب مردم از اینستاگرام، تلگرام و واتس آپ استفاده میکنند)

ایجاد و طراحی وبسایت میتواند تبلیغات بزرگی برای شما محسوب شود. فروشگاه آنلاینی که قائل به مکان فیزیکی نیست و گستره فروش آن بسیار وسیع تر از محل زندگی شماست.

وبسایتی که بتواند هم اطلاعات پزشکی ارائه دهد و بتواند محصولات پزشکی شمارا به صورت آنلاین به فروش برساند.

 
برچسب‌ها :