هزینه تاسیس داروخانه


مهدی مهدی پور مرداد ۲۰, ۱۴۰۱ 13 دقیقه مطالعه
هزینه تاسیس داروخانه

مقدمه‌ای بر هزینه تاسیس داروخانه

یکی از چالش‌هایی که داروسازان برای افتتاح داروخانه خود با آن روبه‌رو هستند، هزینه تاسیس داروخانه است. علم بر هزینه های پیش رو در مسیر داروخانه زدن، به شما کمک می‌‍‌کند تا برای تامین سرمایه، بهتر برنامه‌ریزی کنید و دید کلی نسبت به جزئیات مخارج آن داشته باشید.

 

مراحل احداث داروخانه

سرمایه لازم برای تاسیس داروخانه به اجاره یا خرید یک محل مناسب، دریافت مجوز تاسیس داروخانه، استخدام پرسنل، انجام دکوراسیون داروخانه، خرید انواع رایانه‌های مخصوص POS و نسخه‌ها، و سرمایه‌گذاری برای سفارش داروها و محصولات انبار، اختصاص داده می‌شود. هزینه های تبلیغات و آموزش پرسنل هم جز مواردی است که بعد از انجام الویت ها برای آن باید برنامه ریزی کرد و بخشی از هزینه تاسیس داروخانه محسوب می‌شوند.

 

هزینه نورپردازی داروخانه

نورپردازی در طراحی داخلی، شکل، اندازه و کاربردهای مختلفی دارد و بخش مهمی از هزینه تاسیس داروخانه است. نوع روشنایی که برای داروخانه‌تان انتخاب می‌کنید، تأثیر قابل توجهی در هزینه پروژه شما دارد. امروزه نورپردازی فقط به روشنایی فضا محدود نمی‌شود، بلکه به عنوان فاکتوری برای زیباسازی فضا هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

انواع نورپردازی داروخانه

• نورپردازی در سقف
• نورپردازی داخل قفسه‌بندی‎‌ها
• نورپردازی روی کانتر
• نورپردازی های خطی و دکوراتیو
روشنایی که در داخل قفسه‎‌‌ها یا بالای قفسه بندی های خاص استفاده می‌شود، کمک می‌کند تا محصولات آن بخش جلب‌توجه بیشتری داشته باشند و مشتریان بیشتری ترغیب به خرید شوند؛ روشنایی که روی کانترها استفاده می‌شود، بیشتر جنبه زیبایی دارد و باید متناسب با طراحی و رنگ سایر بخش‌های داروخانه انتخاب شود.
بسته به اینکه کدام نورپردازی را انتخاب می‌کنید و با توجه به متراژ داروخانه‌تان چه میزان از آن‌ها لازم است، قیمت‌ها متفاوت خواهد بود؛ به همین دلیل نمی‌توان یک قیمت کلی برای همه‌ی داروخانه‌ها مشخص کرد.ولی شما از سه میلیون تومان به بالا باتوجه به متراژ و بودجه ای که دارید میتوانید برای نورپردازی داروخانه هزینه کنید.

هزینه قفسه بندی داروخانه

قفسه‌‌بندی داروخانه به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شود:
۱. قفسه‌بندی انبار
۲. قفسه‌بندی فروشگاه
ویژگی مشترک در هر دو نوع قفسه‌بندی، کیفیت، و کاربردی بودن آن‌ها است. قفسه‌بندی داروخانه باید برای قرار دادن محصولات و همچنین استفاده پرسنل، ابعاد اصولی و مناسبی داشته باشد.
چیزی که قفسه‌های فروشگاه و انبار را از یکدیگر متمایز می‌کند، نوع طراحی و ظاهر آن‌ها است. برای استفاده ی بهینه ار بودجه نوع متریال قابل استفاده برای انبار و فروشگاه از یکدیگر متفاوت هستند. ام‌دی‌اف، هایگلاس، پلی گلاس و… معمولا برای دکور داروخانه کاربرد بیشتری دارند. قیمت قفسه‌بندی ام‌دی‌اف، هایگلاس و متریال‌های مختلف با یکدیگر فرق دارند.

 

هزینه طراحی لوگو داروخانه (هویت بصری)

تا به‌ حال به طراحی لوگو و هویت بصری داروخانه‌تان فکر کرده‌اید؟ لوگو داروخانه باعث جلب اعتماد مشتریان و مخاطبان می‌شود و شما را از سایر رقیبان‌تان متمایز می‌کند.
طراحی لوگو و هویت بصری شامل طراحی اوراق اداری، کارت ویزیت، سربرگ، لباس پرسنل، و … می‌شود. علاوه بر ایجاد یکپارچگی و نظم بصری در داروخانه، شما را در خاطر مشتریانتان نیز ماندگارتر می‌کند. هزینه طراحی لوگو به عومل زیادی مثل میزان حرفه‌ای بودن طراح، نوع طرح، تعداد هویت بصری مورد نیاز شما، یونیک بودن آن، و … بستگی دارد.
برای سرمایه‌گذاری روی برندتان، لوگو مناسبی را برای داروخانه‌تان سفارش دهید.

 

هزینه کانتر داروخانه

هزینه‌ی کانتر یا پیشخوان داروخانه متغیر است و چون برای هر داروخانه اختصاصی طراحی و اجرا میشود قیمت ثابتی ندارد اما از عوامل تاثیرگذار در قیمت کانتر داروخانه میتوان به ارتفاع و عرض کانتر، شیشه خور بودن یا نبودن آن اشاره کرد. به عنوان مثال برخی از داروسازان عزیز که مالک هم هستند، درخواست دارند که روی صفحه‌ی کانترها از سنگ استفاده شود که طول عمر بیشتری داشته باشدکه این مورد، تفاوت قیمت زیادی در نهایت کار ایجاد میکند و از عوامل تاثیرگذار در هزینه تاسیس داروخانه است.

 

هزینه کفپوش داروخانه

متریال پیشنهادی برای کف داروخانه سرامیک های درجه یک با ابعاد هشتاد در هشتاد به بالا هست. اما چرا سرامیک؟
راه های کم هزینه‌تر برای مناسب سازی کف داروخانه وجود دارد مثل پارکت، لمینت و … اما بدلیل اینکه داروخانه ها جز مکان های پرتردد به حساب می آید و امکان بازسازی داروخانه در فواصل کم وجود ندارد پیشنهاد میکنیم از متریال با کیفیت با طول عمر بالا استفاده کنید. سرامیک گریدهای مختلفی دارد که قیمت گرید متوسط تقریبا، از متری دویست هزار تومان به بالا شروع میشود.

هزینه تهویه داروخانه

به دلیل وجود داروها و محصولات در انبار داروخانه، رفت و آمد مراجعین، و شلوغ بودن فضای داروخانه، برای سلامت داروها و افراد، وجود تهویه در داروخانه لازم و ضروری است. انواع سیستم‌های تهویه پرکاربرد در داروخانه شامل: اسپلیت، داکت اسپلیت، چیلر، مینی‌چیلر، فن‌کویل می‌شود. هر کدام از این سیستم‌های تهویه کاربرد و مزایای خود را دارند.
بهتر است تعداد و نوع تهویه، با توجه به شرایط ملک و متراژ داروخانه‌تان باشد. گروهی که برای طراحی داروخانه شما فعالیت می‌کنند، می‌توانند در زمینه انتخاب تهویه‌ی مناسب و تعداد آن به شما مشاوره‌های لازم را بدهند تا در هزینه تاسیس داروخانه شما صرفه‌جویی شود.

برچسب‌ها :